Прокладка канализации

Прокладка каналізації: як вибрати пісок і щебінь

Вибирати пісок і щебінь для каналізаційних колекторів часто нема потреби, адже в сучасних проектах передбачені П-подібні залізобетонні профілі і плити для перекриття секційної канави. На будівельний майданчик завозяться вже готові залізобетонні конструкції, що укладаються на тонкий прошарок з грунту і піску. І все ж щебінь часто використовують для прокладки дренажу.

Функції щебеню і його укладання при облаштуванні дренажної системи каналізації

Щебінь при облаштуванні каналізаційної системи необхідний для відведення води і захисту труб від забруднення сміттям. У процесі прокладки дренажу на грунт послідовно укладаються такі шари:

 • пісок, близько 10 сантиметрів в товщину;
 • щебінь – 35 сантиметрів (фракція від 20 до 40 мм);
 • система з труб з перфорацією;
 • щебінь – товщина шару приблизно 10 сантиметрів;
 • геосинтетична плівка;
 • грунт – проводиться рекультивація грунту.

Стоки в дренажної каналізації очищаються від твердих включень саме за рахунок використання щебеню і грубозернистого піску.

щебень для прокладки канализации

На що слід звернути увагу при виборі щебеню

Підбираючи щебінь для дренажної системи, потрібно звернути увагу на наступні властивості:

 • ступінь морозостійкості;
 • міцність, тобто опірність деформації;
 • зміст в щебені частинок голкуватої та пластинчастої форми – лещадність;
 • радіоактивність матеріалу природного походження і показники в разі її наявності;
 • вартість щебеню.

Щебінь виготовляють з діориту, базальту, граніту, гальки, гравію, бою цегли та бетону. У дренажних роботах використовуються фракції від 20 до 40 міліметрів. Укладати більш дрібний щебінь неефективно: він буде повільно фільтрувати стоки, при цьому дрібнофракційний шар можуть розмити грунтові води.

Гранітний щебінь

Цей вид щебеню володіє відмінними робочими характеристиками, витримуючи порядку чотирьохсот циклів розморожування-заморозки і навантаження до 100 тонн. При використанні гранітного щебеню для дренажу не відбувається злежування за рахунок підвищеного відсотка частинок, що мають голчастої форми. Крім того, матеріал володіє хорошою швидкістю фільтрації, тому що лінія розлому щебеню має шорстку поверхню.

Якісний і довговічний будматеріал з гранітного щебеню вигідний для використання в дренажних системах, адже термін служби таких споруд – близько чотирьох десятиліть.

Якщо ви вибрали для будівництва гранітний щебінь, ви можете купити потрібну кількість, зробивши замовлення прямо зараз, або зателефонувати за телефоном, вказаним на сайті.

Гальковий щебінь

Такий вид щебеню отримують за допомогою подрібнення осадових порід, які видобуваються на озерах, річках і морях. Матеріал досить щільний, не стирається і не злежується, але його міцність не така висока, як у щебеню з граніту. Слабкі породи (близько 2%), пісок і глина (близько 1%), що містяться в гальковому щебені знижують цей показник.

Матеріалу притаманні морозостійкість, низька радіоактивність, екологічність і невисока ціна. Варто зазначити, що такий щебінь не виділяє токсичних хімічних елементів, тому нешкідливий. Низька ціна і хороші експлуатаційні характеристики роблять матеріал затребуваним для використання в дренажної каналізації.

прокладка канализации с песком и щебнем

Вторинний щебінь

Виготовлення вторинного щебеню засноване на подрібненні і переробці відходів, які отримані в ході будівельних і дорожніх робіт. Матеріал відрізняється дуже невеликою вартістю, але має недоліки у вигляді низької міцності і поганої стійкості до низьких температур. Щебінка з відходів використовується, як дренажний шар на піщаному грунті, а також в якості тимчасового рішення при облаштуванні дренажу.

Висновки

Каналізація дренажного типу, в прокладці якої був використаний щебінь, при грамотному підході стабільно працює, відводить і фільтрує грунтові, талі, дощові та стічні води. На вибір того чи іншого виду щебінки впливає бюджет, виділений на облаштування каналізації, планований період її служби та склад грунту, на якому будуть проводитися роботи.