базальт фото

Базальт: властивості породи, походження, застосування

Камінь базальт є ефузивною магматичною породою. Поклади цієї породи в земній корі розташовуються шарами. Цей матеріал має важливе значення для розвитку багатьох народногосподарських галузей. Дізнатися про властивості, походження, видобутку та використання базальту ви зможете з цієї статті.

Фізичні властивості базальту

Відповідний камінь характеризується рядом наступних якостей:

  • темним забарвленням – він буває переважно чорного, зеленувато-чорного або темно-сірого кольору;
  • тонкозернистим, щільною будовою (показник щільності базальту становить від 2,6 до 3,1 г / см³);
  • пористою текстурою, масивної або миндалевокаменою;
  • нерівністю зламів і шорстким покриттям;
  • високими показниками міцності та термостійкості (діапазон твердості базальту за шкалою Мооса – 5-7, а плавиться дана порода при температурі від 1100 ° С);
  • стійкістю до агресивних хімікатів і до корозії (базальт – це матеріал, який не пошкоджується солями, кислотами та лугами, а також не іржавіє);
  • вогнестійкість, абсолютною нездатністю до займання;
  • низькою гігроскопічністю (цей матеріал практично не вбирає вологу).

Також дана порода є діелектриком і відрізняється екологічною безпекою.

Походження базальтів

Базальт – гірська порода природного походження. Утворилася вона та вилилась із застиглої лави вулканів. Поклади цього каменю, що входять до складу як материкової, так і океанічної земної кори, вважаються найбільш поширеною породою.

камень базальт

В Україні базальтові стовпи розташовані на території Полісся (Рівненська область). Дане родовище вважається геологічним пам’ятником.

Природа базальтових покладів є вулканічної. З моменту свого утворення текстуру базальт не змінює і впливу вторинних процесів практично не схильний до. Певний виняток в даному плані становлять відповідні породи, які утворилися в океанічних гірських хребтах. Внаслідок гідротермальних процесів колір базальту в них стає зеленуватим.

Також в певних умовах відповідна порода піддається метаморфізму. В результаті цього процесу вона може перетворитися в сланець або амфібол.

Як добувають базальт

Для видобутку цієї руди використовують відкритий спосіб. Базальт – порода, яка видобувається переважно в гірських кар’єрах. Процес її добування передбачає буріння свердловин. В якості інструментарію використовуються потужні електросвердла. Далі в пробурені канали закладають вибухівку і підривають поклади каменю.

Після цього відбита вибухом порода відкидається в сторону спеціальними електромеханічними агрегатами. Фінальним етапом видобутку є навантаження породи, організовано підвіз її до дробильної установки. На таких установках отримують базальтовий щебінь.

Застосування базальту

Висока міцність, пружність і ряд інших позитивних властивостей базальту роблять цей матеріал в народному господарстві практично незамінним.

Ця руда використовується переважно в будівельній галузі. Її використовують в спорудженні дорожніх покриттів, для отримання таких будматеріалів, як асфальт і бетон, плитка та облицювальна плитка, бруківка та будівельний шпон, а також для виготовлення пам’ятників.

Щільний характер текстури базальту дозволяє отримувати з нього кам’яну вату. Такий популярний теплоізоляційний матеріал ще називають базальтовим волокном. Щоб отримати відповідну вату, кам’яну щебінку піддають плавлення, а далі з отриманої рідкої лави формують нитки.