Грунтощебеночная смесь

Грунтощебеневі суміш: склад і застосування матеріалу

При прокладанні сучасних дорожніх покриттів використовується не тільки асфальтобетон і щебінь. В якості основи тут часто виступає грунтощебеневі суміш, яка служить надійною підкладкою під широкосмугові траси та автобани. Цей матеріал став активно використовуватися тільки в цьому столітті з розвитком хімічної промисловості, полімерних смол і в’яжучих адгезійних добавок.

Нижче ви дізнаєтеся, що таке грунтогравійна суміш і познайомитеся з її складом, технологією укладання при будівництві дроги та особливостями використання.

Що таке грунтощебінь?

Здебільшого цей комбінований будматеріал є сумішшю з води, щебінки, частинок грунту і різних органічних і неорганічних компонентів.

За фізичними властивостями він наближається до суміші дрібних щебеневих фракцій 20-40 мм і 5-10 мм, однак більш щільний, стійкий до переміщень грунту і здатний добре заповнювати порожнечі.

Оскільки грунтощебінь створюється на основі щебінки, він може витримувати значні навантаження і важко піддається розмивання дощовими потоками.

Співвідношення щебеню, грунту і добавок в суміші може змінюватися в залежності від конкретних завдань будівництва, технічних вимог до узбіччя дороги та властивостей основного грунту.

Типи грунтощебеню:

  • укріплений – з в’яжучими добавками до 10%;
  • неукріплений – без в’яжучих добавок або з добавками менш як 1%.

грунтощебень

Де використовується грунтощебінь

Основною сферою використання цього матеріалу є прокладка різного виду доріг, починаючи від міських і сільських і закінчуючи міжрегіональним автобанами.

У сільських ґрунтових дорогах його застосовую в якості основного шару після розрівнювання грунту. У міських і міжміських трасах суміш частіше виконує роль підкладки під асфальтобетон і служить для облаштування узбіч – заповнення кюветів, зміцнення бордюрів і створення майданчиків для з’їзду автомобілів.

Особливості використання для шару покриття

Технологія використання грунтощебеню для покриття залежить від місцевості та типу дороги.

Для створення покриттів у вологому кліматі рекомендується склад з вмістом щебеню не менше 50-60%, оскільки він найкраще витримує навантаження. Щебінь має відмінну структурну міцність, а грунт заповнює всі залишилися порожнечі в суміші. У поєднанні з в’яжучими добавками підсумкове покриття виходить досить міцним і підходить для будь-якого виду транспорту. Воно не боїться деформації, вигинів і опадів і здатне служити від 5 до 20 років.

Якщо мова йде про дороги з невеликим трафіком в сухому кліматі, співвідношення щебінки в суміші можна знизити до 25-35%. Цієї кількості достатньо для витримування середнього навантаження, а саме покриття залишається досить пластичним для того, щоб чинити опір осіданням ґрунту і вологи.

Закладається грунтощебінь шаром від 20 до 50 см і після закладки його слід розрівняти грейдерами і ущільнити Пневмокатки від країв покриття до його центру.

грунтощебень фото

Склад грунто суміші

Проводиться цей матеріал згідно ГОСТ 25607-2009, а також документам ГОСТ 3344-83 і ГОСТ 22733-2002. Вони визначають співвідношення компонентів, їх якість і підсумковий склад грунто суміші.

Рекомендації виробництва складу ґрунтуються на таких параметрах:

  • фракційний склад щебеню і частинок грунту;
  • походження щебінки та частинок грунту;
  • зміст сторонніх компонентів в складі;
  • умови транспортування і зберігання матеріалів.

Що входить в грунтощебеневі суміш, в яких пропорціях

Склад матеріалу може змінюватися в залежності від поставлених завдань. Самі пропорції перебувають в таких межах:

  • щебінь – від 25 до 65%;
  • грунт – від 25 до 60%;
  • в’яжучі добавки – від 1 до 10%;
  • вода – від 10 до 20%.

Вимоги до грунту

ГОСТ допускає використання глинистих, суглинних і супіщаних грунтів з розміром фракції від 0,1 до 1 мм. Підвищений вміст оксидів алюмінію (глини) в таких типів сприяє підвищенню підсумкової міцності та стійкості до рухів грунту.
Чорноземи не рекомендовані до використання.

При цьому, чим менший відсоток грунту використовується, тим більше стійкість грунтосуміші до перепадів температури і підвищеної вологості. З іншого боку підвищений вміст грунту збільшує пластичність покриття.

Вимоги до щебеню

При виробництві суміші допускається використовувати як слабкий щебінь (вапняковий), так і твердий (гранітний) – в залежності від очікуваного навантаження на покриття.

Рекомендований розмір фракції щебеню – до 80-90% щебінки 20-40 мм і 10-20% щебінки 5-20 мм. Більші фракції не рекомендуються до використання, так як це може привести до швидкого розтріскування шару і деформації покриття.

Ви можете замовити будь-яку кількість грунто суміші, звернувшись в компанію Бос Технолоджи. Наші менеджери проведуть розширену консультацію з її складу і відправлять продукт в потрібне вам місце.