добыча гранита

Місця і способи видобутку гранітного щебеню

Гранітний щебінь є твердою гірською породою з зернистою будовою. Використовується в якості будівельного матеріалу – без нього не обходиться жоден будівельний процес. Існує безліч родовищ природного матеріалу. Наприклад, видобуток щебеню – процес складний, під час якого породу подрібнюють спеціальним чином, ділять зерна на фракції. Розробляється граніт відкритим способом.

Як видобувають щебінь з граніту

Ми звикли бачити щебінь в якості камінчиків певного розміру. Однак мало хто замислюється, що він таким стає. Але ж перш, ніж потрапити до нас, споживачам, в звичному вигляді, граніт проходить безліч етапів, під час яких застосовують складні технології.

Як видобувають щебінь? Спочатку відбувається підрив гірських порід. Це вважається початком видобутку природного матеріалу. Але до цього готується кар’єр, в якому надалі і буде відбуватися видобуток щебеню. Видаляють весь рослинний шар, пісок, глину, верхні шари каменів (непридатні до застосування).

Далі приступають до свердління свердловин в 2 ряди. Діаметр кожної – близько 2,5 м, глибина – до 20 м. Наступний етап – закладка в свердловини вибухової речовини. Після використання буропідривного способу з’являються “рвані” камені, абсолютно різні за величиною. Якщо брили занадто великі, їх знову підривають. Далі граніт відправляють на спеціалізовані заводи, де його подрібнюють, сортують.

гранитный карьер

Подрібнення повністю автоматизоване. Технологічні лінії виробництва включають різне обладнання:

  • дробарки;
  • грохоти;
  • стрічкові конвеєри;
  • живильники;
  • транспортери.

Дробарки, які використовуються на заводах, бувають різними, підрозділяються на кілька різновидів:

  1. щокові. Дроблять великий, середній щебінь. Принцип роботи дуже простий. У дробарці є спеціальний зазор, періодично звужується. У цей отвір закидається матеріал.
  2. конусні. Всередині отвори для щебеню працює постійно обертається конус для дроблення, ширина зазору змінюється при здійсненні конусом кругових рухів. Камінь, потрапляючи в цей отвір, подрібнюється.
  3. валкові. Зазвичай використовуються, якщо камені не дуже міцні, тому для подрібнення граніту не використовуються. Конструкція передбачає наявність двох циліндрів, що обертаються на горизонтальній осі назустріч один одному. Саме вони дроблять камені, які потрапляють між ними.
  4. молоткові. Використовуються на завершальному етапі, якщо потрібно отримати більш дрібний щебінь.

Поділ на фракції та випробування

Ще один важливий етап видобутку будівельного матеріалу – просіювання. Це процес, під час якого камені поділяються за розмірами – фракціями. Даний процес також складається з декількох важливих етапів. На першому, попередньому, відокремлюються дрібні частинки, щоб дробарка краще могла впоратися з великими каменями.

На другому, контрольному, виділяються окремі класи, які незабаром відправляються на доопрацювання. Під час доопрацювання форма зерен стає набагато кращою. Останній етап – товарний, тут вже відбувається остаточне сортування щебеню на фракції.

Під час видобутку зерна піддаються всіляким випробуванням. Причому в них беруть участь зерна абсолютно різних фракцій. Навіщо потрібні такі випробування? Все просто. Під час їх проведення визначають межу міцності при стисненні, вологостійкість, здатність вбирати вологу, стійкість щебеню до температурних перепадів, тобто з’ясовують технічні характеристики будівельного матеріалу.

По завершенні описаних процесів, етапів щебінь потрапляє в продаж і може використовуватися на будь-яких етапах будівництва.