подушка для фундамента

Подушка під фундамент – чи завжди вона потрібна?

При закладці фундаментів, як в житлових, так і промислових будівлях слід дотримуватися певних будівельні норми, однією з яких є подушка фундаменту.

Незалежно від типу майбутньої будівлі, цей елемент конструкції забезпечить кращі умови експлуатації, стійкість до просідання та деформації грунту і підвищить термін служби стрічкового або блочного фундаменту.

Нижче ви дізнаєтеся, навіщо потрібна подушка під фундамент, які бувають її види та як реалізується технологія закладки.

Навіщо потрібна подушка під фундамент

Знання того, як правильно зробити подушку під фундамент виникає від особливостей грунту і вигляду будівлі. Вона виконує відразу кілька функцій і особливо важлива для багатоповерхових будівель і великих промислових будівель.

  1. Забезпечує рівномірне навантаження на грунт при заливці стрічкового фундаменту або установці блоків.
  2. Забезпечує дренаж, гідроізоляцію і не допускає проникнення грунтових вод.
  3. Забезпечує вібраційну еластичність при обдиманні та страхує від невеликих переміщень грунту.
  4. Забезпечує рівну робочу поверхню і рівномірність усадки бетону при заливці.

Подушка для фундаменту може бути як простий – суміш піску і щебеню, так і містити армуючі арматурні конструкції та геотекстиль. У другому випадку вона здатна витримати значні навантаження і застосовується для закладення підвалин багатоповерхівок.

При цьому армування подушки фундаменту може бути як одношаровим перехресним, коли арматура закладається тільки уздовж і поперек на одному рівні (для тонких подушок), так і об’ємним, року арматура зв’язується в тривимірну структуру (для великих споруд).

Особливості технології фундаментної подушки та процесу її закладки залежать від типу грунту (глина, суглинки, піщаний або чорнозем), а також від вологості грунту, рівня грунтових вод, поверховості та площі будівлі.

подушка для фунамента

Які бувають подушки для фундаменту

Існує три основних види цієї конструкції, застосування яких залежить в першу чергу від очікуваних навантажень і типу грунту.

Піщані подушки фундаменту

Цей тип найчастіше застосовується для невеликих будинків. Піщана подушка під фундамент зазвичай має товщину в 20-40 см, а використовується для неї річковий пісок з невеликим відсотком гальки або гравію.

Після закладки вона змочується водою і трамбується вручну.

Щебенева подушка для фундаментів

Для більш великих будівель рекомендується використовувати гравій або щебінь для подушки. Ці матеріали забезпечують більшу структурну жорсткість, але тут збільшується і товщина – зазвичай такі подушки робляться в 35-50 см при використанні фракцій щебеню 5-20 мм і 20-40 мм.

При виготовленні вони часто армуються і зміцнюються розчином цементу.

Блок подушка для фундаментів

Цей вид представляє готові заводські блоки та встановлюється прямо на грунт. Розміри їх можуть варіюватися від 50х50х100 см до 80х80х200 см, а самі конструкція при установці жорстко з’єднується між собою рідким бетоном і арматурою.

З внутрішньої та зовнішньої сторони по ній прокладається гідроізоляція, а в порожнечі, що залишилися після виїмки грунту, засипається щебінь з піском.

Застосовуються такі блоки для особливо великих фундаментів в хмарочосах, гідротехнічних спорудах і при зведенні промислових цехів.