щебеночно-песчаная смесь

ЩПС: склад, фракції, характеристики, застосування

Детально розберемося з тим, що таке ЩПС, якими характеристиками володіє і як класифікується. Плюс, розглянемо сфери застосування та переваги складу.

Що таке ЩПС

Розшифровується як щебенево-піщана суміш. Це матеріал для будівництва, який добувають природним шляхом – під час видобутку і переробки гірських порід. ШПС – побічний продукт при цій процедурі.

Далі щебінь, гравій і пісок відправляють в збагачувальні заводи, де піддають дробленню, чистять від сміття і сортують. Головний плюс такого виробництва – легкість без застосування дорогої техніки. Тому матеріал коштує дешево. Використовують його для побудови доріг і аеродромів.

Характеристики ЩПС

Стійкість до морозівВизначає кількість заморозок і відтавань, при яких матеріал не втратить властивості. Маркується літерою F.
МіцністьЄ 4 види: М600 – слабка міцність, М800 – середня, М1200 – міцна суміш, М1400 – високоміцна.
ФільтраціяПараметр показує, на яку глибину волога може проникнуть в матеріал за добу.
Глинисті та пилоподібні частки в складіЯкщо використовуєте для підстав, зміст не може бути понад 20%, а якщо для покриттів – понад 10%.
Насипна щільністьСередній показник – 1,7 тонни на кубічний метр. Все залежить від типу щебеню. Перевіряють характеристику в лабораторіях і вказують значення в паспорті ЩПС. Також туди вносять номер партії. Під час перевезення суміші показник опускається до 1,1-1,5.

Класифікація ЩПС за зерновим складом

Від нього залежить, де саме можна застосовувати суміш. Є 3 групи:

 • матеріал для покриттів;
 • суміш для підстав;
 • матеріал для підстав.

Розберемося з кожної докладніше.

Матеріал для покриттів

Щебенево-піщана суміш має фракції С1 і С2. Перша – найбільший варіант з розміром 40 мм. У складі її більше 20%. Використовують там, де потрібно гладке покриття. Друга має менші розміри – 20 мм. Особливості: захист від підвищеної вологості, навантажень і змін температури.

Суміш для підстав

Фракції від С3 до С8. Наприклад, перший варіант має розмір 120 мм. Його застосовують для додаткових шарів при будівництві доріг, щоб заощадити на бетоні. А С7 і С8 використовують в нижніх шарах дорожнього покриття, тому що фракція розміром менше 20 мм.

Матеріал для підстав

Фракції С9, С10 і С11. Перша має розмір до 80 мм, друга – до 40 мм, а третя – до 20 мм. Кожен варіант використовують для будівництва доріг, але на різних етапах. С10 підходить тільки під час початкового етапу, а за допомогою С9 зміцнюють узбіччя.

Де застосовують ЩПС

В основному для:

 • будівництва доріг;
 • підготовки підстави для укладання дороги;
 • шарів при будівництві залізниці;
 • споруди майданчиків;
 • покриття аеродромів, де потрібна гладка поверхня;
 • виготовлення сумішей.

щпс это

Переваги використання ЩПС

Є 3 основних причини купити ЩПС:

 1. Низька вартість. Для обробки не потрібно купувати дороге обладнання, а сам матеріал – побічний продукт перероблення гірських порід.
 2. Перевезення. Для цього не потрібен спеціальний транспорт. ЩПС може перевозити будь-який вантажівка.
 3. Термін зберігання. Він не обмежений. Плюс, без різниці, як конкретно ви будете зберігати суміш. З нею нічого не станеться при будь-яких умовах.

ЩПС – дешевий матеріал, який використовують як основу або доповнення до асфальту і бетону. Головне – підібрати під ваші цілі за зерновим складом і характеристикам.