щебень известняковый фото

Вапняковий щебінь характеристики, властивості, використання

Серед різних видів щебеню, що використовуються в житловому будівництві, вапняковий щебінь придбав в останні роки особливої ​​популярності. Це пов’язано з його зниженими показниками радіоактивності, достатню міцність і відмінними механічними властивостями.

Нижче ви дізнаєтеся, що представляє собою щебінь вапняковий, як відбувається видобуток щебеню, а також про його різновидах і нюансах вибору для житлового чи промислового будівництва.

Особливості вапнякового щебеню

У більшості випадків щебінь вапняковий отримують вибуховим методом з доломітових або карбонатних материнських порід. Він може мати чисто білий, сірий, бордовий або світло-бежевий колір, відтінок визначають домішки окису заліза, кварцу або глини.

До основних характеристик відносять:

 • фракцію;
 • лещадность;
 • клас радіоактивності;
 • морозостійкість;
 • відсоток домішок;
 • міцність на стискання;
 • насипну щільність;
 • пористість.

Щебінка з вапняку характеризується рівнем радіоактивності до 370 Бк / кг (клас 1), малого вологопоглинання (до 2%) і морозостійкістю по класу F150. Міцність на стиск становить 30-70 МПа, а загальна пористість доходить до 7%.

Показник лещадністю визначає співвідношення кубічних зерен до ігловідним. Чим менше ігловідних зерен, тим якісніше вважається щебінь – найбільш високим показником вважається зміст ігловідних зерен до 10%, а найнижчим – близько 30%.

Видобуток вапнякового щебеню в кар’єрах

Основна маса вапнякової щебінки видобувається в відкритих кар’єрах. При цьому в материнській породі свердлити шурфи і закладаються набої толу.
Після вибухових робіт отримані брили масою до 500-700 кг завантажують на самоскиди БелАЗ і транспортують на переробний комбінат.

Різні фракції – від 5 до 70 мм отримують шляхом перемелювання на дробарках і диференціації залишку за допомогою системи сит. Після дроблення, щебінь може пройти додаткову обробку для підвищення якості.
Наприклад, його промивають, щоб позбавиться від більшої частини домішок і сушать, щоб отримати підвищений клас морозостійкості.

добыча щебня

Різновиди вапнякового щебеню

Що стосується фракцій вапнякового щебеню і їх застосування, найбільшою популярністю в будівництві користуються розміри 5-10, 5-20, 10-20, 20-40 і 40-70 мм.

 • Фракція 5-10 мм – найбільш дрібна. Застосовується в якості відсипаннь при мощенні доріжок, створення трас і може додаватися в бетонні розчини. Завдяки гарному ущільнення за допомогою такої фракції можна отримати найжорсткіші насипи.
 • Фракція 5-20 мм – найбільш поширена. Використовується для широкого спектра будівельних робіт, починаючи від фундаментів багатоповерхівок і закінчуючи індивідуальним будівництвом.
 • Фракція 10-20 мм – досить обмежена у використанні. Застосовується в дорожньому будівництві.
 • Фракція 20-40 мм – основний вид, який використовується для закладки фундаментів і заливки залізобетонних виробів.
 • Фракція 40-70 мм – найбільша. Застосовується в фундаментах і відсипання гідротехнічних споруд, залізничних насипах та встановлення великих промислових опор.

Який щебінь – вапняковий або гранітний – вибрати?

Якісний щебінь вапняковий і його застосування значною мірою залежить від цілей будівельних робіт.

Якщо говорити про зведення конструкцій, цей матеріал можна застосувати для фундаментів малоповерхових будівель (аж до 3-х поверхів) і будь-якого виду бетонування під господарські будівлі – гаражі, альтанки, патіо і веранди. Також його можна застосовувати при прокладанні садових доріжок та встановлення стовпів і парканів на бетонну основу.

Інший галуззю використання є виготовлення тротуарної плитки та інших малих залізобетонних конструкцій. А ще дрібна фракція (5-10 мм) відмінно підходить для декоративних насипів на клумбах і соснових гірках.

Застосування ж гранітного щебеню розумно там, де потрібно дотримуватися високих стандартів міцності – в багатоповерхівках, прокладання доріг з пожвавленим рухом і великим навантаженням на полотно або ж при закладці гідротехнічних споруд, наприклад, гребель і шлюзів.