гранитный щебень

Як порахувати обсяг щебеню?

При масштабних будівельних роботах всі основні матеріали використовуються у великій кількості. Правильний розрахунок обсягу щебеню дуже важливий, так як він є одним з найбільш затребуваних матеріалів в будь-якому будівництві. Він закуповується великими партіями і застосовується практично у всіх капітальних роботах.

Нижче ви дізнаєтеся, як порахувати обсяг щебеню, які чинники впливають на розрахунок обсягу для фундаментів і для дорожніх покриттів.

Важливі фактори, які впливають на розрахунок

Обсяг, який має щебінь, залежить від кількох факторів, таких як розмір фракції, лещадность, дійсна густина і вологопоглинання.

У різних виробників він може пропонуватися з різним розміром зерна. Менший розмір зерна стискається інакше, ніж такий же обсяг щебеню великої фракції. Немиті будівельні матеріали також містять так звані нульові компоненти, які відкладаються в зазорах і впливають на розрахунок щебеню.

Лящадність визначає співвідношення гострих зерен до Кубовидний. Це означає, що щебінка буде стискатися тим більше, чим більше гострих зерен і, відповідно, чим вище лещадность, як, наприклад, в щебені еврофракцій.

Справжня щільність визначає щільність батьківського матеріалу. Відповідно вона залежить від походження щебінки. Наприклад, гранітний щебінь з щільністю близько 2,5 т / м3, стискається менше, ніж вапняковий щебінь з щільністю 1,8 т / м3.

Також щебінь і його обсяг після транспортування залежить від фракційності. Чим більше фракція, тим менше ущільнюється при перевезенні.

схема укладки тротуарной плитки

Проста схема організації паркової доріжки з щебенем в основі

 

Що враховується в розрахунках

Перед тим, як порахувати обсяг щебеню, потрібний для ваших будівельних робіт, слід врахувати кілька важливих зовнішніх факторів:

  • товщина шару засипки;
  • загальна площа робіт;
  • питома вага щебеню;
  • коефіцієнт ущільнення – зазвичай дорівнює від 1,1 для великих фракцій і близько 1,3 для дрібних.

Питома вага вказується в сертифікатах на товар, а насипна щільність зазвичай вважається з коефіцієнтом 0,2-0,3 від істинної щільності в меншу сторону. Це відбувається тому що в ній враховуються зазори і ущільнення при відвантаженні і транспортуванні.

Розрахунок для фундаменту

Особливо важливі характеристики щебеню для розрахунку фундаменту, оскільки від його правильне укладання залежить міцність і довговічність всієї будівлі.

Наприклад, при створенні фундаменту висотою на 0,5 метра буде потрібно 1х1х0,5 = 0,5 м3 щебеню.

Однак при замовленні зі складу вам слід врахувати питому вагу щебеню і коефіцієнт ущільнення. Значить 0,5 м3 ми множимо на 1,4 (гранітний щебінь, фракція 20-40 мм) і на 1,25. Таким чином ми отримуємо 0,5х1,4х1,25 = 0,875 м3.

Отже, вам потрібно замовити трохи більше щебінки, ніж показує формула звичайного розрахунку обсягу.

таблица с расчетом объема щебня

Розрахунок для дорожнього покриття

Точно також розраховується витрата щебеню на дорогу. Формула тут застосовується та ж – наприклад, при площі дорожнього покриття в 1м2 і глибині у 20 см ми повинні замовити 0,2х1,4х1,25 = 0,35 м3 щебеню.

У всіх випадках треба звертати увагу на фракцію щебеню. Для різних типів фундаменту можуть бути використані дві або три фракції, наприклад 10-20, 20-40 і 20-60 мм, для під’їзної дороги зазвичай застосовується найбільш поширений щебінь 20-40 мм.

Також важлива марка лещадністю, яка може перебувати в межах 10-30% Найбільш якісний щебінь з лещадністю 10% практично не стискається. Якщо ж ви застосовуєте щебінь з лещадністю 25-30%, його слід замовити на 10-15% більше від розрахункового обсягу.

Від того, наскільки чиста щебінка і скільки в ній пилу залежить не дуже значна частина обсягу. Зазвичай похибка в більшу сторону знаходиться в межах 3-5%.