Чим відрізняються гравійний і гранітний щебінь?

У сучасному будівництві застосування щебеню є повсюдним. Цей матеріал затребуваний в різних областях, починаючи від будівлі приватних будинків, і закінчуючи зведенням хмарочосів і промислових споруд.

При цьому у забудовників часто виникає питання – застосовувати щебінь гранітний або гравійний, і які особливості їх застосування?

Нижче ви дізнаєтеся, чим відрізняється гравійний щебінь від гранітного, які у них основні характеристики, а також познайомитеся з процесом отримання і виробництва обох різновидів щебінки.

Як отримують щебінь?

Процес виробництва щебеню складається з декількох етапів, які включають розробку, подрібнення, сортування, збагачення і зневоднення.

Розробка

Те, чим відрізняється щебінь гранітний від гравійного обумовлено, перш за все, його походженням і методом розробки. Материнська порода гравію відноситься до осадових, а він сам підрозділяється за походженням річковий, морський, льодовиковий і гірський. При цьому добувають його методом збору або звичайного ковшового захоплення, так як порода пухка.

Гранітні же щебінь є моноліт материнської породи з тими чи іншими включеннями глини або інших складових. Видобувають його переважно в кар’єрах вибуховим методом.

Подрібнення

Після видобутку щебінь переміщається на збагачувальний комбінат і перемелюється в спеціальних дробарках. Залежно від необхідної фракції, цей етап може повторюватися кілька разів.

Сортування

Для сортування щебеню на фракції зазвичай використовують вібросита з різними діаметрами осередків. Після просіювання потрібна фракція надходить по транспортеру на склади, і буде вона знову піддається дробленню або йде у велику фракцію.

Збагачення

Цей етап пов’язаний з диференціацією зерен за показником лещадністю, а також зі зменшенням кількості домішок і пилу. В результаті виходить щебінь більш високої якості, який можна застосовувати для різних будівельних цілей.

Зневоднення

Ця частина процесу служить для отримання щебеню, який відрізняється підвищеною морозостійкістю. Матеріал промивається під струменями води, а потім висушується на відкритих майданчиках.

Відмінності між видами щебеню

Існують три основні різновиди щебінки. Крім походження, вони відрізняються за кількома механічними характеристиками.

Вапняковий щебінь

Цей вид менш міцний, ніж гранітний або вапняний щебінь, що пов’язано із загальною крихкістю доломітових порід. Зазвичай він має білий, сіруватий або червонуватий колір і гострі грані, які відносно легко обламуються.

Застосовують його для будівництва технічних і малоповерхових будівель, а також для різного роду декоративних відсипань і садових доріжок.

Гравійний

Такий щебінь має характерну округлу форму, а колірна гамма може бути дуже різноманітна. Він відрізняється більш низькою радіоактивністю і підвищеної морозостійкістю.

Застосовують гравійний щебінь для малоповерхового будівництва, укладання районних доріг і створення фундаментів великої площі, але з малою очікуваною навантаженням.

Гранітний

Цей різновид щебінки є найміцнішою і загальновживаною. Зазвичай гранітний щебінь має сірий або коричневий колір, а самі камені мають багатогранну форму і шорсткі на дотик.

Застосовується він у всіх галузях народного господарства – при закладці фундаментів і підстав, при зведенні різних доріг і аеродромних смуг, при будівництві багатоповерхівок і тунелів. Також він незамінний при спорудженні мостів, дамб, водосховищ, гідростанцій і інших гідротехнічних споруд.

Найдрібніші фракції гранітного щебеню або ж гранвідсіву можуть використовуватися для зовнішнього декорування або в якості відсипання на вулицях під час ожеледиці.

отличия щебня от гравия

Як відрізнити гранітний щебінь від гравійного

Будівельники часто хочуть знати, як відрізнити гранітний щебінь від гравійного?

Це зробити просто – достатньо взяти камінь в руки. Гравійний щебінь буде округлим, так як піддавався впливу води або опадів довгий час. Гранітний ж буде завжди мати мінімум три гострі грані, за якими відбуваються розломи під час процесу дроблення.