укладка асфальта

Технологія укладання литого асфальту

Асфальтобетон сьогодні широко використовується для створення дорожніх покриттів всіх типів, і, при дотриманні технології, дозволяє отримати відмінний результат навіть на складних ділянках рельєфу. Цей матеріал являє собою суміш бітуму і натуральних природних речовин, таких як щебінь і гранітний відсів.

При виготовленні та укладанні литого асфальтобетону основна увага приділяється пропорціям компонентів, їх походженням і температурі при роботах.

Особливості литого асфальтобетону

Натуральні інгредієнти в асфальті забезпечують міцність суміші, а бітум необхідний, щоб перетворити їх в однорідну структуру.

Методика виготовлення литого асфальтобетону і технологія укладання досить схожі в різних країнах, але фінальне якість залежить від складових, які складають основну суміш, і конкретних методів роботи над дорожнім покриттям.

Компоненти асфальтобетону

Склад асфальту і його пропорції дотримуються при методиці спеціального поділу під впливом температурного перемішування. При цьому використовується нафтовий дорожній бітум і мінеральні фракції різних матеріалів, що підбираються в певних пропорціях. Іноді додаються полімери, каучуки, ПАР, сірка і так далі.

Сам процес виготовлення відбувається в спеціальних чанах при температурі 200-240 ° С.

За фізичними властивостями асфальт являє собою штучний конгломерат з низькою дисперсністю, який виходить в результаті поетапного досягнення необхідної щільності завантаженої в чан суміші.

Основные характеристики готового материала

Сама технология укладки литого асфальтобетона зависит от плотности, марки битума и размера фракций наполнителей.

Плотность – одно из важнейших свойств этого материала, так как технология укладки асфальтобетонной смеси подразумевает очень длительное использование покрытия при больших нагрузках.

Например, плотная смесь может иметь плотность в пределах 2340 кг / м 3, по сравнению с пористой смесью, плотность которой несколько ниже – 2300 кг / м 3. Мелкозернистые асфальтобетонные массы типа A, B и C имеют следующие характеристики: плотность: 2385, 2370 и 2343 кг / м 3. Также встречается в асфальтовых работах так называемая «смесь типа D» с пониженной плотностью – 2280 кг / м 3.

Определение плотности асфальтобетона проводится путем лабораторных испытаний образцов, снятых с покрытий. Этот параметр рассчитывается как отношение средней плотности материала, взятого из покрытия, к изменению средней плотности образца.

Еще одним важным параметром является степень сжатия смеси. Например, для смесей A и B соотношение составляет 0,99, для смеси B, D и E, а коэффициент нижних слоев сердцевины составляет 0,98. Если в искусственном каменном щебне содержаться какие-то ингредиенты, соотношение должно быть равно 0,97.

Технологія укладання литого асфальту

Зазвичай укладання відбувається при температурі 180-260 ° С, а збільшення міцності в розлиту, але ще гарячу суміш занурюють щебінь фракцією 5-10 мм.

Що стосується сезонів, зараз температура укладання литого асфальту дозволяє отримувати бітум, який зберігає в’язкість при 5 ° С. Нафта переробляється сучасними методами, що не допускає різкого обмерзання бітуму при критично низькому значенні температури. Зазвичай воно доходить до межі -30 ° C.

Також технологія укладання асфальту в Європі допускає використовувати дві категорії наповнювачів. Групу А: від 40 до 50% (щебінь або гравій) і групу B: від 30 до 40% (мінерали).

укладка асфальта

Чи можна розрівнювати суміш вручну?

Ще до кінця 90-х застосування плоских грабель для розрівнювання вважалася звичайною практикою. Зараз же цей метод використовується тільки при місцевому укладанні, наприклад, по периметру будинків, у вузьких проїздах або важкодоступних місцях.

У дорожньому ж будівництві найчастіше використовують асфальтобетон підвищеної в’язкості і процес ручного розрівнювання до нього непридатний.

Як доставляється литий асфальт до місця укладання?

Для доставки асфальтобетону до місця робіт зазвичай використовується Кохер. Ця машина являє собою термос з функцією міксера, з якої матеріал заливається в бункер асфальтоукладача, безпосередньо перед початком роботи.

Технологія передбачає швидке застигання суміші на відкритому повітрі – вже після 12-14 годин після укладання, асфальт допускає переміщення по дорожньому покриттю.

литой асфальт

Як здійснюється ямковий ремонт литим асфальтом?

У переважній кількості випадків технологія ремонту асфальтового покриття є частиною загальної технології. Суміш доставляється причіпним або звичайним Кохером невеликого обсягу, який може виконувати та функції асфальтоукладача.

Наявна яма очищається від сміття, а на дно її закладається щебінь 20-40 мм між якими може засипатися пісок або гранвідсів. При цьому товщина подушки зазвичай становить близько ½ від загальної глибини ями. Далі в яму засипається асфальтобетон, який повинен виступати над поверхнею дорожнього покриття десь на ¼ від власної товщини.

Після того, як закладено литий асфальт, його укладання зазвичай не вимагає проходження поверху трамбувальним ручним або автокатком.