асфальтобетон

Типи і марки асфальту: класифікація асфальтобетонів для дорожніх покриттів

Асфальтобетон – будівельний матеріал, який виробляють за допомогою дроблення, сушіння, підігріву, змішування та інших процесів. Він не схожий на звичайний асфальт через те, що добувають його штучним шляхом. Застосовують в будівництві доріг, але проблема в тому, що у складу є багато видів. Сьогодні розберемося з класифікацією, складом і марками асфальту, щоб вам було простіше вибирати будівельні матеріали.

Склад асфальтобетонних сумішей

Вся різниця в типі наповнювача асфальту. Він може бути з щебеню, гравію або піску. Також розрізняється по величині зерен: великі, дрібні, піщані. Щільність теж різна: високощільні види, щільні, пористі та високопористі. Залежно від стану бітуму – холодні та гарячі. Ось, з чого складається асфальтобетон:

 • від 2,5% до 9% бітуму;
 • мінеральні порошки;
 • щебінь, гравій або інші кам’яні матеріали;
 • добавки, щоб підвищити шорсткість поверхні, поліпшити звукоізоляцію і підвищити зчеплення коліс авто з дорогою.

Ще 1 компонент – гумова крихта, але її використовують рідко. Отримують за допомогою переробки гуми для авто, так що матеріал в результаті коштує дорожче.

Компанія Bosstechnology пропонує купити мінеральний порошок власного виробництва за доступною ціною з доставкою на будівельний об’єкт.

Класифікація асфальтобетонів за складом і технічним характеристикам

Різниться асфальтобетон в залежності від:

 1. Мінеральних сумішей. З щебенем, гравієм або піском.
 2. Зерен. Структура з великими зернами, дрібними або піщаними.
 3. Залишкової пористості. З високою щільністю, просто щільні, з порами і з великою кількістю пор.
 4. Бітуму. Холодні або гарячі.

Види асфальтобетонних сумішей по температурі укладання

Всього є 2 види:

 • гарячі;
 • холодні.

Перші укладають при температурі не менше +105 градусів. Так суміш краще ущільнюється. Якщо температура буде менше, то трамбування займе більше часу, а кількість проходів трамбування збільшиться. Якщо на вулиці менше ніж 0 градусів, гарячу суміш укладати не можна. Та ж ситуація з високою вологістю на вулиці.

асфальтобетон

Для холодних сумішей важливі:

 • правильно підібрані температури при виробництві;
 • повільний бітум або із середньою швидкістю затвердіння;
 • добавки для модифікації складу.

На зернах з’являється тонка плівка з бітуму. Ця плівка робить структуру слабкіше, через що особливих зусиль для її руйнування не потрібно. Вона дозволяє використовувати матеріал тривалий час, а не тільки, поки асфальт тримає температуру вище +105 градусів. У холодній суміші є переваги перед гарячої:

 • можливість укладати матеріал при будь-якої вологості та температури;
 • укладка без спеціалізованої техніки та складного процесу трамбування;
 • тривалість зберігання через слабку структуру.

Мінуси теж є: міцність нижче, а ціна – вище. Тому холодні суміші застосовують для ремонту ям або на невеликих площах. Також іноді використовують для будівництва доріжок. Якщо потрібно зробити дорогу, по якій будуть постійно їздити легкові авто і фури, використовують гарячу суміш. Вона міцніше і дешевше, але вимагає особливого укладання за допомогою техніки.

Види марок

Марки асфальту для дорожнього будівництва всього 3:

 1. Асфальтобетон може бути з гравієм, піском, бітумом, щебенем, високою міцністю і великою кількістю пор. У цієї марки кращу якість, тому і ціна більше, ніж в інших варіантів.
 2. Вибір ще більше, але матеріал не так пручається погодних явищ і великих навантажень. Їх застосовують для звичайних доріг в місті, вулиць, площ і так далі. Якість трохи нижче, як і вартість.
 3. Марка асфальтобетону без щебеню в складі. В результаті щільність виходить більше, а міцність – менше. Підійде, якщо потрібно зробити тротуар, покриття на дитячому майданчику, невеликі доріжки. Також застосовують для ремонту ям. Плюс, є такий асфальтобетон в різних кольорах для декоративних цілей.

Типи використовуваного асфальтобетону

Їх всього 5:

 1. А. В ньому не менше 50% каменю з різною зернистістю. Такий асфальтобетон може бути тільки гарячим.
 2. Б. Каменя не менш 40%. Суміш може бути холодною і гарячою, тому після букви ви побачите маркування «Х», якщо вона холодна.
 3. В. Чи не менше 30% каменю в складі. Та ж ситуація з маркуванням, що та у типу Б.
 4. Г. Каменя в складі немає, а замість нього – пісок, який отримують за допомогою дроблення. Це підвищує міцність і термін служби.
 5. Д. У складі природні піски та відсів, який отримують процедурою дроблення.

Якщо потрібен асфальтобетон, насамперед дивіться на класифікацію, марку та типи асфальту. Від них залежить склад матеріалу, його міцність, термін служби та сфера застосування. Наприклад, для облаштування доріжок або алей немає сенсу купувати найміцніший варіант. Досить буде асфальтобетону без щебеню в складі. Тому підбирати потрібно під конкретну ситуацію.