черный щебень

Властивості, види і область застосування чорного щебеню

Чорний щебінь є одним з найпоширеніших будівельних матеріалів, який застосовує в дорожній галузі, а також при зведенні транспортних вузлів і споруд. Така популярність пов’язана з його відмінними експлуатаційними характеристиками: високий показник міцності, пластичності, надійні захисні особливості та водонепроникність.

Що таке чорний щебінь?

Чорна щебенева суміш являє собою штучно створений будівельний матеріал, який виходить в результаті змішування з різними сполучними рідкими розчинами декількох видів щебеню:

В якості в’яжучих компонентів найчастіше використовуються бітумна емульсія і нафтовий дорожній бітум. Технологічні процеси обробки роздрібнених гірських порід відбуваються в асфальтозмішувальних обладнанні або в спеціальних обертових установках.

Види щебеню

Залежно від розміру фракцій мінералу розрізняють наступні види:

  • невеликий – 5-15 мм;
  • середній – 20- 40 мм;
  • великий – 40 70 мм.

Сама остання різновид щебеню піддається розклинюванню і є найбільш поширеною. Перша має вигляд крихти, яка зазвичай додається до складу різних сумішей і розчинів, використовуваних для укладання верхнього шару дорожнього покриття.

Щебінь ділиться і на інші види залежно від типу оброблюваного вихідної сировини, його міцності: базальтовий, метаморфічних, вивержений і осадовий.

щебень черный

Особливості та переваги матеріалу

Для того, щоб гірська порода придбала необхідні властивості, її розігрівають. Після чого наноситься гарячий бітум або інша в’язка суміш. У підсумку виходить будівельна маса, яка характеризується відмінними для будівництва якостями:

  • високий показник пластичності, що дозволяє максимально ущільнити суміш;
  • водонепроникність, обумовлена ​​утворенням на поверхні матеріалу захисної міцної плівки;
  • адгезивная складова отриманої маси, яка відповідає за миттєве схоплювання окремих частинок;
  • здатність отриманого шару протягом тривалого часу зберігати свою первісну форму.

Використання цього матеріалу для укладання дорожнього полотна дозволяє досягти ефекту довговічності.

Сфера використання

Штучно створена фракція матеріалу найчастіше використовується для виконання дорожньо-будівельних робіт. На першому етапі засипається чорний щебінь великої фракції відповідно до прийнятого ГОСТу. Після чого – дрібніший наповнювач.
Щебінь повинен просочитися бітумом, щоб в кінці замовник отримав міцне, зносостійке і довговічне покриття.

Також матеріал може бути використаний в якості своєрідної «подушки», коли зводяться будівлі на ділянках з підвищеним ризиком підтоплення території підземними водами.

Застосування чорного щебеню в дорожньому будівництві

Всього існує 2 способи укладання дорожнього полотна чорної щебеневою сумішшю: з расклинцівкою і без неї.

Расклинцівка – це один з методів укладання дороги, при якому відбувається «розклинювання» великих фракцій матеріалу. Спочатку підстилаюча поверхня обробляється в’язким матеріалом. Далі відбувається розподіл матеріалу найбільшої фракції по всій площі. Він ущільнюється. Зверху розсипається більш дрібні фракції і знову відбувається ущільнення до найдрібнішого розміру породи.

черный щебень для строительства дорог

Без використання цього способу укладання основи відбувається із застосуванням змішаних фракцій.

Технології виготовлення та укладання покриття з чорного щебеню

Склад будівельного матеріалу, його процес укладання, а також підсумкові показники продукту встановлені ГОСТ 3344 і 8267.
Щебінь ділиться на групи в залежності від технології виготовлення.

  1. гарячий – готується при температурах 120-160º С. Виробничий процес складається з декількох етапів: сушка, нагрівання, дозування і перемішування. Укладання дорожнього полотна з отриманої суміші відбувається в сухому вигляді.
  2. теплий – заготовлюється при температурі 80-120º С.
  3. холодний – може готуватися з підігрівом або без нього. Це залежить від ступеня в’язкості матеріалу. Укладається суміш, коли її температура досягне рівного значення з навколишнім середовищем. Також холодна заготовка може зберігатися кілька місяців до укладання.

Композиція щебеню, одержуваного в результаті застосування останньої технології, що не злипається, на відміну від перших двох. Але адгезивні характеристики такого матеріалу набагато поступаються отриманої суміші при гарячому або теплому методі. В результаті цього, маса використовується в обмеженому обсязі і тільки в тих випадках, коли є можливість заощадити на закупівлю матеріалу.