карьер гранитный

Як виготовляють щебінь

Будівельний процес не обходиться без щебеню. Як не крути, а цей будматеріал затребуваний, популярний. З його допомогою зводять споруди, возводять будівлі, прокладають дороги, отримують бетонну суміш. Мало хто замислюється про виробництво щебеню. Адже його не видобувають, а виготовляють на заводах, використовуючи дробарки щебеню. Як це відбувається? Розберімося.

Технологія виготовлення щебеню

Виділяють 3 основні етапи виробництва щебеню, під час яких його добувають, дроблять, сортують.

Перший етап – розробка гірських порід. Щоб добути щебінь або інший будматеріал, спочатку розчищають верхній шар, верхні шари каменю непридатні до використання. Після цього скельна порода піддається процесу буріння. Свердловини проробляють в певному порядку, їх глибина – близько 20 м. В отвори закладається вибухову речовину. Завдяки підриву відбувається первинне дроблення породи.

Наступний крок – транспортування. Роздроблений вибухом щебінь переправляють величезними машинами на спеціальні підприємства, де відбувається подальше дроблення, сортування щебеню. Тут живильники подають сировину до дробарки, де відбувається подрібнення каменів. Далі камінці потрапляють в грохоти, потім діляться на фракції.

дробление гранита

Особливості та види живильників

Це спеціальні машини, обладнання, яким укомплектовані дробильні цехи. Вони бувають різних типів, кожен призначений для окремого матеріалу. У них одне призначення – рівномірно подавати вантажі насипом. Подається щебінка живильниками – пластинчастими, вібраційними.

Пластинчасті

В основі роботи – пластини, з’єднані в ланцюг по шарнірному принципу. Вони рухаються за допомогою двигунів, що працюють від електрики. Розміщують обладнання під бункерними установками для завантажень, куди прямо з машин подається порода, привезена з місця видобутку. Далі відбувається подача в дробильний апарат.

Живильники вібраційного типу

В їх роботі закладено зовсім інший принцип. Головний блок – вібратор електромагнітного виду, що подає імпульс на лоточки, котрі переміщують сировину. Якщо камінь великий, він ковзає до дробарці для щебеню.

Особливості та види дробарок

Після живильника матеріал надходить на спеціалізовану техлінію, що включає дробарки, грохоти, об’єднані контейнерами. Щоб розщепити великі камені, використовуються різні види грохотів – колосникові, гіраційні, гравітаційні. Після грохотів камінь прямує до дробарки, які бувають різних типів.

Валкові установки

Актуальними в тому випадку, якщо необхідно отримати на виході дрібний чи середній щебінь. Важливо, що використовують не надто тверду сировину. Включають два вала-циліндри, що обертаються назустріч один одному. Коли сировина потрапляє між валиками, відбувається процес дроблення.

Такі машини мають істотний недолік. Річ у тім, що сировина виходить сплощеною, голчастою. Для будівництва вона не підходить. Подібні дробарки знайшли широке застосування в інших галузях – алмазо- і золотодобувнання.

Конусні машини

Це дробильне обладнання, яке поширене і затребуване більше за інших. Конструкція може бути абсолютно різною. Але найчастіше це воронка з обертовим металевим конусом всередині. Камінь подрібнюється, коли проходить в люзи між конусами та стінками обладнання, після чого спрацьовує принцип стиснення, стирання. Завдяки цьому фракція виходить практично ідеальною – форма кубічна, ідеально підходить для будь-якої будівельної роботи. В цьому і полягає основна перевага даного обладнання.

конусная дробилка

Але є і недоліки, куди вже без них? Основний з них – низькі показники енергоефективності. Але він нівелюється тим, що виробничий процес ідеально налагоджений, сировина постійно надходить, максимально заповнюючи робочий простір.

Щокові дробарки

Створення щічної дробарки для щебеню має історичне значення, тому що вона була застосована в цьому виробництві однією з перших. Принцип роботи дуже схожий з роботою млинових жорен. Продукт надходить між пластинами, вони його здавлюють і «перетирають», подрібнюючи таким чином. При цьому одна пластина (щока) нерухома, а друга кріпиться на хитку основу, здійснює зворотно-поступальні рухи, завдяки чому відбувається подрібнення на різні види фракцій.

Щековые дробилки

Переваги дробарки для виробництва щебеню:

  • проста конструкція;
  • легкий монтаж;
  • контроль розміру зерен, які утворюються на виході.

Є і парочка недоліків. Головний – швидка зношуваність механізму через те, що щоки просто стираються одна об одну. Крім того, на виході може вийти досить багато зерен з невідповідною (голчастою, плоскою) формою. Це відноситься до «мінусів», тому що такий щебінь непридатний для багатьох сфер, наприклад, таких, як ж / д будівельна.

Варто зазначити, що у щокових дробарок є свої підвиди: в одних – просте, в інших – складне хитання рухомих щік.

Роторні механізми

В основі роботи – ударний вплив на камені, які надходять в механізм. Ротор обертається, на нього кріплять змінні била. При цьому корпус піддається футеровке за допомогою міцних плит всередині. При роботі машини каміння, які завантажені в неї, часто стикаються з біламі, відбійними плитками та один з одним. Результатом є розкол великих каменів і освіту більш дрібних.

Перевага – висока продуктивність. Недолік – відсутність можливості регулювання розміру щебінки. Тому найчастіше їх застосовують для того, щоб подрібнювати м’які камінці, інші матеріали.

Молоткові механізми

За принципом роботи схожий з попереднім механізмом, в основі – ударну дію. Але є й відмінність. Молоточки на ротор кріпляться за допомогою шарнірів. Внаслідок цього подрібнення крихкого матеріалу стає неможливим. Машина зручна, компактна, але є величезний «мінус» – пристрій занадто швидко зношується.

Відцентрові дробарки

Принцип роботи обладнання передбачає ударні дії. Такі машини відрізняються тим, що дуже швидко обертаються, направляючи при цьому камінці в плити-відбивачі. Після потужних ударів відбувається розкол, з одного шматка породи виходить кілька. Зручні, якщо робота ведеться з матеріалом не надто великих розмірів (шматок не повинен бути понад 100 мм).

Особливості сортування

Остаточний етап в ланцюжку виробництва щебеню – сортування. Процес простий, але дуже цікавий. На даному етапі щебінка розділяється на фракції. Породу, яка була попередньо подрібнена в дробильному автоматі, відправляють в грохотний механізм. Працюють він вкрай просто: по черзі щебінка подається на разнокомірчасті сита, які вібрують.

работа на карьере

Кожне сито служить для поділу матеріалу відповідно до розмірів. Після проходження гуркоту і поділу на фракції матеріал вважається готовим, які пройшли всі стадії. Його можна використовувати після доставки щебеню споживачам.

Це головні етапи виробництва щебеню – популярного, затребуваного будівельного матеріалу, без якого не обходиться зведення будівель, прокладання доріг. Щоб щебінка була дійсно якісною, за кожним етапом варто уважно стежити, контролювати, не допускати помилок. Звичайно, важливо, щоб обладнання відповідало стандартам, мало відповідну якість.