песок и щебень

Який вибрати пісок і щебінь при проведенні водопроводу?

Коли виникає питання про проведення водопроводу в приватному будинку, крім розробки відповідного технічного проекту, слід уважно поставитися до вибору будматеріалів. Однак на відміну від труб і колодязів, якість піску і відповідні фракції щебеню тут не відіграють значної ролі, оскільки система водоподачі і водовідведення зазвичай прокладається там, де немає навантаження на грунт.

Нижче ви дізнаєтеся, що таке визначення якості піску, як вибрати щебінь і пісок для неї, як обладнати траншею для водогону, і як провести засипку після проведення робіт.

Визначення якості піску

При проведенні систем водопостачання, є дві основні задачі – укласти підкладку під труби та засипати котлован після робіт. Вибрати пісок тут не складно – досить, щоб він був сухим і не містив занадто великої кількості забруднюючих матеріалів. Найчастіше застосовується найпоширеніший кар’єрний пісок, а фракція тут підійде будь-яка – від 1 до 3 мм.

Що стосується фракції щебеню, який йде на підкладку, найбільш підходящий розмір – 20-40 мм, між якими можна засипати невелику кількість фракції 5-20 мм для кращого ущільнення захисту від просідання.

Траншея для водопроводу і її облаштування

Копка траншеї повинна проходити з урахуванням можливого промерзання. Крім безпосередньої виїмки грунту слід приділити увагу облаштуванню дренажу, укладанню системи труб, встановленню колодязів і зворотній засипці траншеї.

Глибина траншеї для водопроводу може варіюватися від 100 до 170 см, в залежно від типу грунту. Рекомендується класти труби на 40-50 см нижче шару промерзання, однак цю глибину можна зменшити, якщо надіти на них захисні утеплювальні кожухи. Також не варто забувати, що для каналізаційної труби потрібен ухил в бік стоку мінімум 1 см на 1 м траншеї.

Що стосується форми траншеї, її слід робити у вигляді трапеції, що зменшує ймовірність обвалу стінок і навантаження на трубу. При цьому ширина зазвичай складає близько 40-50 см у дна і близько 70-80 см у поверхні.

Якщо системи водоподачі та водовідведення знаходяться в різних траншеях, також можна знехтувати глибиною для каналізації і зробити її на рівні 70-80 см за умови використання якісних труб і надягання на них теплоізолюючого кожуха.

Перед безпосередньою установкою слід засипати щебінь і пісок на дно для створення підкладки та дренажу.

Якщо проект має на увазі прокладку для багатоквартирних будинках і таунхаусах, рекомендуємо скористатися послугами спеціалізованої будівельної організації.

Після прокладки йде чорнова засипка з ущільненням або чистова засипка з відновленням грунту і підвищенням верхнього шару.

щебень и песок

Чорнова засипка з ущільненням

В цьому випадку траншея засипається щебенем і піском, зазвичай в пропорції 3 до 2. Нижня частина засипка підлягає проливці водою для кращого ущільнення і механічного трамбування спеціальним віброінструментом. Також нижній шар іноді відокремлюють від верхнього геотекстилем.

Сам верхній шар засипається валом, а потім трамбується.

Чистова засипка з відновленням грунту

У разі відновлення грунту, засипка верхнього шару відбувається в кілька етапів.

Щебінь і пісок засипають шарами по 10-15 см і окремо трамбують кожен з них. Зверху прокладають сигнальну стрічку, яка попередить під час майбутніх робіт про наявність тут трубопроводу.

Най останній – верхній чистовий шар підіймають гребінцем над природним рівнем грунт на висоту до 20 см, щоб при майбутньому ущільненні не утворилася канавка. Особливо це важливо при майбутньому облагороджування території та укладання декоративного покриття, наприклад, тротуарної плитки.