щебень и гравий

Щебінь і гравій: що краще, і чим відрізняються

І щебінь, і гравій в рівних ступенях застосовуються в будівельній сфері, ремонті. І хоча на перший погляд ці матеріали схожі, все ж вони кардинально відрізняються. Щоб розібратися в питанні, що краще – гравій або щебінь, варто ближче ознайомитися з їх специфікою і експлуатаційними властивостями.

Загальні властивості щебеню і гравію

Щебінь класифікується як неорганічне сировину, що добувається шляхом подрібнення гірських порід, валунів, вапняків і т. П. Він відрізняється шорсткою структурою, загостреними кутами. Різниться матеріал великими розмірними параметрами, тому його рідко застосовують в якості сировини для створення пішохідних доріжок на приватній території. За рахунок великих фракційних розмірів щебінь відрізняється високими параметрами зчеплення з речовиною, тому його успішно застосовують для наповнення будівельних сумішей.

Щебень 10-20 от Boss Technology

Розрізняють щебінь за кількома параметрами, але ключову роль відіграє його марка:

 • матеріал надзвичайно міцності позначається мітками М1200-1400;
 • міцний – М800-1200;
 • із середнім значенням міцності – М600-800;
 • низької міцності – М300-600;
 • найнижчою міцності – М200.

Гравій – сипучий матеріал, утворений руйнівними процесами всередині гірських порід. Розмір фракцій гравію може варіюватися в межах 0,5-1 см. Відмінною рисою гравію є наявність всіляких домішок – глини, пилу, піску, округла форма зерен. Видобувається матеріал у відкритих кар’єрах. Залежно від місця розташування гравій буває такого походження і призначення:

 • гірського;
 • річкового;
 • льодовикового;
 • озерного;
 • декоративного;
 • обкатаного;
 • білого;
 • будівельного;
 • кремнієвого;
 • шунгізитовий.

Гравій – різнокольорові каміння, які бувають жовтуватими, білими, червоними, коричневими, зеленими та ін. Така особливість значно розширює сфери застосування матеріалу, не обмежуючись виключно мощення і будівництвом доріг.

Різниця між щебенем і гравієм

Відмінності гравію і щебеню стосуються фізичних якостей, зовнішніх параметрів. Ось кілька ключових параметрів, що відображають наочно, чим відрізняється гравій від щебеню.

 1. Поверхня. Щебеню властива наявність гоструватих кутів і шорсткої поверхні, тоді як гравій – гладкий.
 2. Колір. Відтінок щебеню рівний – матеріал позбавлений яскравих і барвистих відтінків. Гравій буває різноманітних кольорів і відтінків, тому в більшій мірі застосовується для виконання дизайнерських ландшафтних робіт.
 3. Форма зерен. Цей параметр визначає подальшу сферу застосування матеріалу. Щебінь – досить грубий матеріал, що дозволяє йому надійно зчіплюватися з різними будматеріалами. Більш красива, витончена форма гравію робить актуальним його застосування в створенні ландшафту біля будинку, в парку, в саду і т. П.
 4. Технологія виготовлення. Щебінь виходить завдяки дробленню уламків гірських порід обладнанням стаціонарного або пересувного типу. Після зерна піддаються фракційному поділу. Гравій виходить природним шляхом від поступового руйнування гірської породи. Зерна збираються з поверхні кар’єрів спецтехнікою. Якщо щебінь після фракційного поділу готовий до подальшої експлуатації, то гравію буде потрібно додаткове очищення від різних домішок, відсів і калібрування.
 5. Вартість. Ціни на гравій та щебінь приблизно однакові, але в ході виконання монтажних або будівельних робіт перший будматеріал витрачається швидше, а його значить потрібно більшу кількість.

Що краще гравій або щебінь?

Якщо говорити про те, що краще, то спершу варто визначитися з цілями використання будівельного матеріалу. Використовувати кожен потрібно, спираючись на власні побажання і потреби.

Що краще для фундаменту: щебінь або гравій

Дати однозначну відповідь на питання: що краще для фундаменту щебінь або гравій – неможливо. Річ у тому, що обидва матеріали можуть використовуватися для зведення будинків, але гравій буде дешевшим і альтернативним варіантом. При цьому краще використовувати гірський гравій, що відрізняється шорсткою поверхнею для кращого зчеплення сполучною суміші. Щебінь краще використовувати для спорудження висотних будинків, оскільки він наділений міцністю і стійкістю до впливу зовнішніх факторів. Також матеріал відмінно підійде для створення фундаментної подушки. Вона буде дорогою, як з бетону, але набагато міцніше піску.

При цьому відповідь на питання – що краще для бетону щебінь або гравій – очевидний – це щебінь. Він забезпечує надійність і монолітність створених бетонних конструкцій.

Що краще для дренажу: щебінь або гравій

Дренаж необхідний для відводу грунтових вод, фільтрації і армування грунту. При цьому питання – що краще гравій або щебінь для дренажу  – залишається актуальним. Фахівці стверджують, що гравій допустимо застосовувати для відводу води, але його необхідно комбінувати з піском. Товщина піщаного шару всієї системи повинна досягати 10 см. Але варто врахувати той факт, що рихлість матеріалу може призвести до вимивання глинистих фрагментів, які в результаті приведуть до засмічення дренажної системи.

дренаж

У той же час щебінь утворюється під механічним впливом, що наділяє його шорсткою структурою і незграбною формою. Отже, в процесі експлуатації дренажу відстань між частинками не зменшується, що не загубиться пропускна здатність.

Висновки

Обидва матеріали являють собою сипучий матеріал, видобутий в процесі дроблення гірських порід. Якщо щебінь видобувається механічним шляхом, то гравій виходить природним чином. Але сфера їх застосування різна, оскільки технічні і фізико-хімічні властивості матеріалів кардинально відрізняються один від одного.